ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 8091627
*
nr 809 1627
Pigtittare
1800-tal, höjd: 70 ca
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2013
kl 20:31:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 10:41:16
1
100 kr
23/2 18:36:57
2
150 kr
25/2 09:51:38
3
300 kr
25/2 20:23:57
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:57
-
6673 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:04
*
Pigtittare
nr 809 1627
Pigtittare
1800-tal, höjd: 70 ca
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/2 10:41:16 | 1 | 100 kr |
| 23/2 18:36:57 | 2 | 150 kr |
| 25/2 09:51:38 | 3 | 300 kr |
| 25/2 20:23:57 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13 -
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23 -
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:57 -
6673 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:04



